Volné pracovní místo IT SPECIALISTA / AND

aktivní
Kariéra spol. s r.o.

Jsme ryze česká poradenská společnost založená v roce 1994 bez účasti zahraničního kapitálu.

Od svého založení se zabýváme zejména poradenstvím v oblasti personalistiky jak pro uchazeče, tak pro naše klienty. Ve všech oborech doporučujeme uchazeče na pozice řadové, střední i manažerské.

Místo pracoviště
Žatec
Plný úvazek
Vzdělání
středoškolské nebo vyučení s maturitou, vyšší odborné, bakalářské, vysokoškolské / univerzitní

Popis pracovní nabídky

Description of the Work Task:
Administration, planning and organization of all IT themes based on standard parameters defined by the Group IT
1st and 2nd level of user support
Installation and maintenance for PCs/notebooks, international where required, e. g. IT responsibility for additional locations
Administration and maintenance of peripheral devices, e. g. monitor, mouse, scanner, printer etc.
Administration and maintenance of mobile telephony and mobile data communication (Wireless Local Area Network)
Realization of purchase orders for hardware and software according to internal standards and budget allowance
Administration and documentation of the Local Area Network (LAN) including the Wide Area Network (WAM) interfaces, e.g. provider access and lines etc.
Planning, organization and implementation of new requirements in the range of active and passive network components
Planning of the IT infrastructure in accordance with prescribed operational standards
Task coordination within the IT team in consultation with the supervisor
Application and coordination of special access via the firewalls (e. g. remote access of external support partners to devices within the LAN)
Development and implementation of data backup- and disaster recovery concepts after clearance with the Group IT and local departments
IT technical support for internal moves, e. g. relocation of workplaces
Administration and maintenance of all local servers
User training in handling of standard applications and IT devices
Coordination of external IT service providers
Implementation and monitoring of central data security guidelines at the location
Coordination of the IT budget with the departments and responsible controller of the respective location

Požadujeme

Special Ability:
Competent spoken and written English knowledge
Competent network knowledge, e. g. TCP/IP, LAN, WAN, active and passive network components etc.
Cisco knowledge for the configuration of active network components as switches etc.
Cisco knowledge for basic configuration of all active network components, e. g. Routers, WLAN controllers, Access Points, etc.
Competent knowledge about Microsoft server- and desktop operating systems, Microsoft Active Directory
Basic knowledge in data security (firewall, DMZ, VPN, encryption, antivirus protection etc.)
SAP basic knowledge

Jiná sdělení

Pro našeho významného klienta, mezinárodní výrobní společnost hledáme vhodného kandidáta – kandidátku na pozici IT SPECIALIST s následujícími požadavky:

V případě zájmu použíjte volbu „odpovědět“.

Podobné nabídky práce

Technický konzultant IT
Pro našeho klienta, renomovanou zahraniční společnost poskytující služby v oblasti elektronické výměny dat (obchodních dokumentů, fakturací) a B2B integrací hledáme vhodného zájemce o uvedenou pozici: Náplň práce: - Návrh techni ...
Kariéra spol. s r.o. ČR Plný úvazek
aktivní
Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí
HLAVNÍ NÁPLŇ PRÁCE: - V přímé podřízenosti IT Specialisty; - Správa, údržba a rozvoj IT nástrojů a systémů (HW a SW); - Zajištění servisu uživatelům PC ve společnosti AFSI EU vč. centrálních zasedacích místností; - Spolupráce na ...
AFSI Europe s.r.o. 139, Havraň Plný úvazek