Volné pracovní místo Team Leader for Sales Order Processing Team

aktivní
Randstad s.r.o.

Jsme personální agentura s 55ti letou tradicí. Pomáháme lidem najít tu správnou práci a firmám ty správné zaměstnance. Můžete se za námi zastavit na 11 pobočkách po celé ČR.

Místo pracoviště
Brno
Plný úvazek
Vzdělání
středoškolské nebo vyučení s maturitou

The position of Team Leader of SOP Team will be located in the European Shared Service Centre (SSC) in Brno, Czech Republic and will provide internal and external sales support and to process sales orders for the UK Sales Division

Key performance areas:

 Organizing, motivating and developing the sales order processing team
 Monitoring performance, productivity, quality and issues of the team
 Develop and maintain an appropriate productive relationship with existing and potential distributors at all levels
 Onsite sales support, to both internal and external customers
 Deal with both internal and external enquiries in a professional manner. Passing sales leads received by telephone, fax or e-mail to the relevant Area Sales Manager and logging the enquiries to analyze the “enquiry to sales” success. Passing technical and parts enquiries through the orrect channel
 Support other members of the internal and external Sales and Marketing team as required
 Communication with UK sales team
 Analyze existing processes and identify process improvement

Requirements:

 Bachelor degree
 Fluent English
 Analytical skills
 MS Office knowledge
 Proficiency in SAP or ERP platform
 Potential to manage a team
 Ability to organize and prioritize
 Ability to deliver to deadlines
 Excellent communication skills
 Experience in a customer facing role
 Exceptional customer service skills
 Confident and assertive person with an ability to influence others

We offer:

 full-time work and employment contract for a definite period
 motivating salary and annual bonuses
 employee benefits (meal vouchers, extra week of holiday, flexible working hours, language and professional courses, social events, contribution to pension and life insurance, etc.)
 pleasant and modern working environment close to city center
 refreshment at workplace for free

Podobné nabídky práce

Organizační činnost - Nabídka práce vedená z domov...
Obsluha klientů, klientský servis, obsluha eshopu, rozvoj velkoobchodu a s tím související organizační činnost.
Monika Břízová ČR Plný úvazek, Zkrácený úvazek, ...
dnes
Nabídka práce vedená z domova
Obsluha klientů, klientský servis, obsluha e-shopu, koordinace maloobchodu a velkoobchodu, organizační činnost
Kamila Šenková ČR Zkrácený úvazek, Práce na ŽL, Brigády
dnes
Vedlejší činnost vedená z domova
Obsluha klientů, klientský servis, rozvoj velkoobchodu a s tím související organizační činnost.
Andrea Nývltová ČR Zkrácený úvazek, Práce na ŽL, Brigády
týden
Administrativa: Řiďte si svůj čas - brigáda i hlavní činnost
komunikace se zákazníky, klientský servis v oblasti wellness rozvoj firmy a s tím související organizační činnost. preferujeme dlouhodobou spolupráci
Klára Steklá ČR Plný úvazek, Zkrácený úvazek, Práce na ŽL, Brigády
týden
Nabízíme práci klientského poradce/kyně pro maloobchod.
Náplň práce: Obsluha klientů, klientský servis, rozvoj velkoobchodu a s tím související organizační činnost.
Petra Kotková ČR Zkrácený úvazek, Práce na ŽL, Brigády
Práce z domu, vedlejší činnost. 2-3 hod. denně. Vynikající finanč...
Petr Hlaváček ČR Zkrácený úvazek, Práce na ŽL, Brigády