Návrat do práce po mateřské a rodičovské

Návrat do práce po mateřské a rodičovské

Za chvíli vám skončí mateřská nebo rodičovská dovolená a vy se už pomalu začínáte připravovat na to, že nastoupíte zpátky do práce? Jste z toho lehce nervózní a úplně nevíte, co vlastně můžete čekat? Máte velké obavy z toho, jak to celé zvládnete a zda vůbec dokážete být od svého dítka odloučena celý den? V tomto článku najdete odpovědi na nejčastější otázky ohledně návratu do práce po mateřské dovolené.


Práva a povinnosti zaměstnavatele



Abychom se podívali na právnickou část nástupu do práce po mateřské, otevřeme si zákoník práce. Do práce se totiž lze vrátit buď po mateřské nebo až po rodičovské dovolené. Pro každou dobu však pro vás i pro zaměstnavatele plynou jiná práva a povinnosti.



  • Po návratu z mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen vás zařadit zpět na původní pracovní pozici.

  • Ovšem po návratu z rodičovské dovolené zde tato povinnost chybí. Zaměstnavatel vás sice musí opět zaměstnat, ale pracovní zařazení je čistě na něm.

Někdy se stane, že zaměstnavatel zruší během vaší rodičovské dovolené vaši původní pracovní pozici. Jak si poradit i s tímhle problémem najdete v článku zákoník práce a těhotenství.

Rodičovskou dovolenou jste si nastavila na 3 roky, ale chcete se vrátit již po dvou letech. Pro zaměstnavatele tato situace není zcela jednoduchá. Místo vás si na dobu určitou zajistil zástup. Proto si se zaměstnavatelem sedněte a situaci proberte důkladně osobně. Pokud budete potřebovat délkou rodičovské dovolené upravit, domluvte se se zaměstnavatelem.


Na kolik dní dovolené máte nárok?


Přemýšlíte nad tím, jak to po návratu z mateřské budete mít s čerpáním volna? Jak moc velkou část řádné dovolené budete moci využít? Po návratu z mateřské to je zcela jednoduché. Mateřská dovolená se totiž počítá do odpracovaných dní. Volno si tedy v závislosti na vašem pracovním poměru můžete vybrat v plné výši.

V případě rodičovské dovolené je to o něco složitější. Doba kterou trávíte na rodičovské dovolené se do odpracovaných dní nepočítá. Řádnou dovolenou je třeba krátit. Prvních 100 zameškaných dní se krátí o 1/12 dovolené. Následně se odečítá opět 1/12 za dalších 21 zmeškaných dní atd.

Uveďme si to na krátkém příkladu (v případě klasického HPP, kdy máte 20 dnů dovolené).



  • na rodičovskou dovolenou jste nastoupila 11. března 2013 (6 týdnů, před termínem porodu)
  • z rodičovské dovolené se vracíte 22. dubna 2016 (v den, kdy jsou dítěti 3 roky)
  • v roce 2016 si tedy můžete vybrat 16 a půl dne řádné dovolené ( je zkrácena o 2/12 řádné dovolené)


Výpověď po mateřské dovolené


Během mateřské a rodičovské dovolené jste v bezpečí. Běží vám ochranná lhůta, během které vás zaměstnavatel nesmí vyhodit. Nicméně mohlo se vám stát, že jste dostala nebo dala výpověď chvíli před tím, než jste nastoupila na mateřskou a výpovědní doba by měla končit v době, kdy se na ní ještě stále nacházíte. V takovém případě se mateřská ani rodičovská dovolená do výpovědní lhůty nezapočítávají a zbytek výpovědní lhůty se znovu rozběhne až s vašim návratem do zaměstnání. I když je výpověď těsně před odchodem na mateřskou dovolenou nepříjemná věc, máte alespoň možnost hledat práci již v době mateřské dovolené.


Jak to bude s dětmi?


Budete se vracet do práce dřív, než bude vašemu dítěti 1 rok? V tom případě můžete v práci zůstat přesčas jen v tom případě, pokud budete sami chtít. Zaměstnavatel nemá žádné právo vás tam držet proti vaší vůli. Stejně tak jste do tří let věku dítěte v ochranné lhůtě, kdy vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď. Pokud ještě vašim dětem nebylo 8 let, tak bez svého souhlasu nesmíte být vyslána ani na pracovní cestu.

Může se vám stát, že ještě v průběhu rodičovské dovolené znovu otěhotníte. Nezapomeňte si vzít potvrzení od svého gynekologa, které pak co nejdříve musíte zanést svému zaměstnavateli, abyste mohla být na další mateřské dovolené. Nezapomeňte však, že pokud máte termín druhého porodu více než 6 týdnů po tom, co první dítě dosáhne 3. let, musíte na nějakou dobu do práce nastoupit.


Vztahy na pracovišti


Nezapomeňte se před odchodem na mateřskou rozloučit s kolegy a zůstat s nimi v průběhu let v kontaktu. Návrat do práce pro vás bude jednoduší, budete vědět o všech změnách, které v práci proběhly a všeobecně se budete do práce více těšit. První den vykročte pravou nohou a nenechte se v žádném případě rozhodit. Nejen děti zvládnou nové prostředí, ale i vy sebejistě vplujete do toho starého. Tak hlavu vzhůru a vesele do toho!


Administrativa


Návrat do práce po rodičovské dovolené je papírově mnohem jednodušší a rychlejší, než odchod na mateřskou dovolenou. Termín skončení rodičovské dovolené jste oznámila již dopředu a zaměstnavatel tedy ví, kdy vás může očekávat. Pro jistotu se mu můžete pár týdnů před návratem osobně připomenout a zjistit jak moc se s vámi počítá a jaké změny v práci proběhly. Z úřadu práce vám ještě přijde informace o tom, že vám již skončil nárok na pobírání rodičovského příspěvku.

Pokud uvažujete o změně práce ať už před nebo po mateřské, náhledněte do naší databáze pracovních nabídek, určitě tam  najdete zajímavou pozici.

Další rady

Jak najít nové kolegy

Odchází vám kolega nebo prostě jen máte mnohem víc práce a tak hledáte nového parťáka? Někoho, kdo bude sdílet vaše firemní hodnoty a kdo nebude brát práci jen jako místo, kde jednou za čas něco udělá a dostane peníze, ale jako jedno z míst, kam chodí rád, protože svými činy zde pomáhá dalším lidem? Víte, jak někoho takového poznat? Za chvíli budete mít jasno!

Jak oznámit těhotenství v práci

Ty dva proužky na těhotenském testu vám potvrdil i váš gynekolog a je tedy nad slunce jasné, že za pár měsíců vás doma bude o jednoho víc. Nejen partner, ale i vaši blízcí příbuzní již vše ví, vy ale stále netušíte, jak tuto novinku oznámit svému zaměstnavateli. Nemějte žádný strach, v následujícím článku se dozvíte jak na to.

Zákoník práce a těhotenství

První opojení z radostné zprávy už je za vámi a začínáte přemýšlet, jak to bude s prací? Vyhodí vás zaměstnavatel? Jak na tom budete s penězi? Jaké přídavky dostanete? Budete si moci přivydělat? Na tyto i další otázky vám zodpoví náš článek.