Zákoník práce a těhotenství

Zákoník práce a těhotenství

První opojení z radostné zprávy už je za vámi a začínáte přemýšlet, jak to bude s prací? Vyhodí vás zaměstnavatel? Jak na tom budete s penězi? Jaké přídavky dostanete? Budete si moci přivydělat? Na tyto i další otázky vám zodpoví náš článek.


Jaké práce můžete a nesmíte vykonávat?


V první řadě potřebujete dostatek odpočinku. Změny, které během těhotenství prožíváte, nejsou zcela bez následků a je třeba dovolit tělu odpočívat. Zákoník práce říká, že musíte být přeřazena z nočních na denní směny.


Vyhláška č. 288/2003 Sb. navíc konkrétně určuje, které profese nesmíte vůbec během těhotenství vykonávat. Pokud například pracujete s velmi těžkými či namáhavými břemeny, s karcinogenními látkami nebo třeba i s velkými zvířaty (kdy hrozí vyšší nebezpečí poranění a úrazů), je zaměstnavatel povinen vás přesunout na bezpečnější práci. Kompletní seznam zakázaných prací najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud jste přeřazena na pozici, která má nižší platové ohodnocení, zažádejte si o tzv. vyrovnávací příspěvek. Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství musí potvrdit váš ošetřující lékař, od kterého také formulář dostanete, popřípadě si jej stáhněte zde.


Výpovědi v těhotenství se nemusíte bát


Zaměstnavatel má velmi omezené možnosti, jak těhotnou ženu propustit. Výpověď je možná pouze tehdy, když obzvlášť hrubým způsobem porušíte pracovní kázeň nebo pokud se ruší nebo přemisťuje zaměstnavatel nebo některá z jeho částí.


A co když...


  • Zaměstnavatel ještě netuší, že jste těhotná a doručí vám výpověď. I v tomto případě se na vás vztahuje ochranná lhůta a jeho výpověd je tak neplatná. Zaměstnavatel může být rozčarovaný, že o těhotenství nevěděl, to ale na neplatnosti výpovědi nic nemění. Nemáte žádnou povinnost své těhotenství hlásit v konkrétní dobu. Kdy a jak těhotenství oznámíte, je zcela na vás. Přečtěte si naše rady, jak tuto novinku šéfovi oznámit: Jak oznámit těhotenství v práci.
  • Může se stát, že je během vaší rodičovské dovolené zrušena vaše pracovní pozice. Tato překážka na straně zaměstnavatele znamená, že vám zaměstnavatel může dát výpověď z pracovního poměru. Výpovědní lhůta vám bude běžet 3 měsíce od 1. dne následujícího měsíce, kdy jste dostali výpověď a zároveň ještě dostanete odstupné ve výši 3 mezd.
  • Co dělat, když jste ve zkušební době? Vztahuje se ochranná lhůta i na toto období?  Musíme vám bohužel říci, že nikoliv. Pokud vám zaměstnavatel oznámí, že vás po uplynutí zkušební doby již nepotřebuje či nechce, nemáte žádné možnosti, jak to zvrátit. Pro vás tak bude mnohem výhodnější, když ve zkušební době o svém těhotenství zatím pomlčíte.


Mateřská dovolená


Na mateřskou dovolenou odchází žena zhruba 8 - 6 týdnů před očekávaným termínem porodu. Tento termín určuje vždy gynekolog. Mateřskou dovolenou čerpají pouze matky, rodičky. Doba trvání mateřské dovolené je tedy 8 - 6 týdnů před předpokládaným porodem a trvá 22 týdnů po porodu v případě jednoho potomka nebo 31 týdnů v případě vícerčat. Některá těhotenství bývají riziková - v takovém případě budete muset jít nejprve na nemocenskou dovolenou a na mateřskou nastoupíte až 6 týdnů před termínem porodu.


Rodičovská dovolená


Na rodičovskou dovolenou, na rozdíl od mateřské, může nastoupit kromě matky také otec dítěte. Ale vždy jen jeden z nich. Respektive, na rodičovské dovolené mohou být zároveň oba, jen jeden však má nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovskou dovolenou si můžete nastavit v rozmezí 19 měsíců až 4 let. Zaměstnavatel je však povinen vám držet pracovní místo jen do doby, než vaše dítě dosáhne 3 let.


Peněžitá pomoc v mateřství


Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) má nárok pouze ta žena, která řádně platila nemocenské pojištění. Jaký formulář vyplnit se dozvíte níže. Ve výjimečných případech má na tento příspěvek nárok i muž, a to tehdy, když jde on na rodičovskou dovolenou a s matkou se písemně dohodnou, že se mateřské vzdává v jeho prospěch. Mateřskou pobíráte 28 týdnů - 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu a ještě 22 týdnů poté. Výše příspěvku se odvíjí od  70 % denního vyměřovacího základu. Přesnou výši si můžete spočítat na stránkách Ministerstva vnitra a sociálních věcí.


Rodičovský příspěvek


Během rodičovské dovolené máte nárok na příspěvek od státu. Na rozdíl od mateřské mají na tento příspěvek nárok všichni. Je však třeba si o tento příspěvek zažádat (formuláře najdete níže v článku), stejně jako v případě PPM. Částku rodičovského příspěvku si můžete rozdělit na 2, 3 nebo maximálně 4 roky. Celková výše příspěvku je 220 000 Kč. Rodiče, kteří platili nemocenské pojištění, mohou rodičovský příspěvek vybrat i za 19 měsíců.


Rodičovská je nízká? Přivydělejte si!


Zdá se vám, že částka, kterou dostáváte od státu, je příliš malá? Tento problém je celkem snadno řešitelný. Máte klidné a pohodové dítě nebo širokou rodinu, která si pomáhá i s péčí o potomky? V tom případě si můžete najít další práci na částečný úvazek. Nezapomeňte, že smlouvy na DPP nebo DPČ jsou vázány několika základními pravidly. Nebo pokud máte při péči o miminko ještě svěží mysl a nadšení, můžete začít třeba i podnikat. Přečtěte si článek, jak to zvládají maminky - podnikatelky.


Těhotenství a formuláře


Papírování a vyplňování formulářů s různými kolonkami se bohužel nevyhnete. Raději však nic nenechávejte náhodě a všechny důležité formuláře si vypište a potvrďte co nejdříve.



  • Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství - pokud jste byla pro vaši bezpečnost přeřazena na hůře placenou pozici - formulář vám vystaví váš gynekolog, případně jej najdete zde.
  • Porodné - v případě, že je příjem vaší domácnosti do 2,7 násobku životního minima, můžete žádat o porodné (pouze na 1. dítě).
  • Přídavek na dítě - v případě, že je příjem vaší domácnosti do 2,4 násobku životního minima, máte nárok i na přídavek na dítě.
  • Peněžitá pomoc v mateřství - formulář vám vydá váš gynekolog.
  • Potvrzení o denním vyměřovacím základu - potvrzení pro rodičovský příspěvek vám vystaví zaměstnavatel.

Kompletní znění celého Zákoníku práce si můžete přečíst na stránkách projektu Zákony pro lidi.

Další rady

Jak najít nové kolegy

Odchází vám kolega nebo prostě jen máte mnohem víc práce a tak hledáte nového parťáka? Někoho, kdo bude sdílet vaše firemní hodnoty a kdo nebude brát práci jen jako místo, kde jednou za čas něco udělá a dostane peníze, ale jako jedno z míst, kam chodí rád, protože svými činy zde pomáhá dalším lidem? Víte, jak někoho takového poznat? Za chvíli budete mít jasno!

Jak oznámit těhotenství v práci

Ty dva proužky na těhotenském testu vám potvrdil i váš gynekolog a je tedy nad slunce jasné, že za pár měsíců vás doma bude o jednoho víc. Nejen partner, ale i vaši blízcí příbuzní již vše ví, vy ale stále netušíte, jak tuto novinku oznámit svému zaměstnavateli. Nemějte žádný strach, v následujícím článku se dozvíte jak na to.

Zákoník práce a těhotenství

První opojení z radostné zprávy už je za vámi a začínáte přemýšlet, jak to bude s prací? Vyhodí vás zaměstnavatel? Jak na tom budete s penězi? Jaké přídavky dostanete? Budete si moci přivydělat? Na tyto i další otázky vám zodpoví náš článek.