Volné pracovní místo  Senior Quality Engineer / Praha-východ

Vzdělání SŠ s maturitou, Vyšší odborné, Bakalářské, Vysokoškolské

O firmě

Jsme ryze česká poradenská společnost založená v roce 1994 bez účasti zahraničního kapitálu.

Od svého založení se zabýváme zejména poradenstvím v oblasti personalistiky jak pro uchazeče, tak pro naše klienty. Ve všech oborech doporučujeme uchazeče na pozice řadové, střední i manažerské.

Pro našeho klienta, významnou výrobní strojírenskou společnost, hledáme vhodné uchazeče na pozici:

Senior Quality Engineer / Praha-východ

Náplň práce:
  • Developing and implementing QMS in manufacturing industries
  • Process qualification
  • Analysing, identifying and implementing manufacturing and/or business process
  • Creating, evaluating and maintaining documentation, databases, reports
  • Follow-up and Problem-solving
  • Review and assess manufacturing procedures
  • Review engineering and manufacturing specifications
  • Support new product launches, ensuring compliance with established standards and concerned requirements
  • System and process audits

Požadujeme

  • Sound technical skills
  • Good investigative and problem-solving skills with excellent attention to detail
  • Knowledge of Quality Systems including ISO9001, AS9100
  • Minimum 2 years experience to a similar position
  • Ability to think logically and methodically
  • Good interpersonal skills and organisational skills
  • Excellent verbal and written communication skills
  • Negotiation, supervizory and leadership skills combined with the ability to delegate
  • Desicion making ability coupled with the ability to work independently and proactively
  • Fluency in spoken and written English highly desirable
  • Knowledge of statistical packages and Microsoft Office systems normally required

Nabízíme

  • Opportunities for professional growth and training in prospective field;
  • Bussiness trips
  • Contribution to pension insurance;
  • Subsidized meals at the company premises.

Místo pracoviště: Praha - východ (20 minut od metra Kobylisy).
Nástup: dohodou

Jiná sdělení

Pokud Vás nabídka zaujala a splňujete požadavky, zašlete svůj aktuální životopis v ČJ a AJ včetně fotografie a uvádějte značku 2838/Inženýr kvality/KOL.