easy-prace.cz > Poradna > 7 otázek při pohovoru a tipy jak se na ně připravit

7 otázek při pohovoru a tipy jak se na ně připravit

Podařilo se vám zaujmout svým životopisem a dostali jste pozvánku na pracovní pohovor? Gratulujeme. Jednu velkou část už tedy máte za sebou, ale je třeba neusnout na vavřínech. Nezapomeňte se pořádně připravit na setkání.
7 otázek při pohovoru a tipy jak se na ně připravit
Jenže nevíte, co očekávat a máte strach z otázek, které vám můžou pokládat? Když nepodceníte přípravu, můžete své obavy odložit stranou. Přinášíme vám totiž několik nejčastějších otázek a také pár tipů na to, jak se na ně co nejzodpovědněji připravit.

Mít po ruce papír a tužku se vám bude určitě hodit. Vše si tak sepíšete a budete mít alespoň jistotu, že jste na nic nezapomněli. Při přemýšlení nad odpověďmi buďte důslední a hlavně (si) nelžete. Otázky, na které se vás budou ptát, vás nemají za úkol nějak rozhodit nebo znervóznit. Zaměstavatelé však rádi vědí, na čem skutečně jsou a mnohé odpovědi jim v rozhodování mohou pomoci.

1. Můžete nám o sobě něco říct?

Jedna z prvních, startovacích otázek, kterou může váš rozhovor začít. Zapomeňte však na květnatý patnáctiminutový monolog o tom, jak jste vyrůstali na dědině, pomáhali dědečkovi na poli sbírat brambory a už v té době tušili, že byste jednou rádi pracovali v zelinářství. Zaujmout můžete v několika větách a hravě vám tak bude stačit minuta času. Zapřemýšlejte nad tím, čím jste výjimeční, co v současnosti děláte a jaké jsou vaše plány pro blízkou budoucnost. Tuhle krátkou řeč si klidně řekněte doma a nahlas, ať víte, jak u toho působíte.

2. Kde se vidíte za 5 let?

Oblíbená otázka personalistů, kteří díky ní často poznají, zda byste skutečně rádi pracovali v dané společnosti či nikoliv. A věčný problém, jak na takovou otázku odpovědět. Vaše plány se můžou měnit rychleji, než si sami přejete, přesto je však dobré se nad touto otázkou pořádně zamyslet a skutečně si uvědomit, co doopravdy chcete. V ideálním případě tyto vaše touhy souzní s firmou, do které jdete na pohovor. Pokud se vidíte někde na pláži jako freelanceři, ale ve skutečnosti jdete do obří společnosti s tím, že budete určitě pracovat přesčas, možná pro vás bude lepší, když zvážíte to, zda je pro vás tahle firma vhodná.

3. Proč bychom měli zaměstnat zrovna vás?

Obecné odpovědi o tom, že jste perfektní nebo, že potřebujete vlastně jakoukoliv práci vám v tomto případě opravdu moc nepomohou. Základním předpokladem úspěšné odpovědi na tuto otázku je perferkní znalost pozice, na kterou se hlásíte. Musíte tušit, co je náplní práce a jaké činnosti byste vykonávali. V případě, že máte zkušenosti s podobnou pozicí, nebojte se je zmínit. Určitě také shrňte své pracovní úspěchy v této oblasti a také své schopnosti řešení různých krizových situací. Uveďte i své další schopnosti a dovednosti, které s danou pozicí souvisí. Váš zahraniční pobyt nebo různé kurzy a stáže mohou také pomoci.

4. Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Pravdu a nic než pravdu. Je to sice základní poučka, ale zde platí snad dvojnásob. Neprohlašujte o sobě proto, že jste skvělým týmovým hráčem, pokud se vám nejlépe pracuje o samotě, když se můžete na zadanou práci v klidu soustředit. Vyjmenujte pár svých pozitivních vlastností a zmiňte i to, jak se projevují při vaší současné každodenní práci. Slabé stránky všichni zmiňují neradi, ale pokud budete tvrdit, že žádné nemáte, s největší pravděpodobností vám moc neuvěří. Každý z nás má nějaké slabiny. Před pohovorem nad nimi zapřemýšlejte a zkuste si říct, jak se jich můžete zbavit. Během pohovoru tak můžete ukázat, že si své menší slabé stránky uvědomujete a chcete s nimi reálně něco dělat, vyřešit tak svůj problém.

5. Proč jste skončili v minulém zaměstnání?

Nebuďte vůči svému předchozímu zaměstnavateli negativní nebo ublížení (i přesto, že váš odchod mohl být bouřlivý), může to ve výsledku vyznít tak, že nejste zcela loajálním zaměstnancem a firma do které se chcete dostat by si z tohoto důvodu mohla vybrat jiného kandidáta. Jen jasně a jednoduše vysvětlete své důvody, kvůli kterým jste odešli. Řekněte i to, co jste díky svému předchozímu zaměstnání získali za zkušenosti a můžete tak plynule navázat k tomu, co pozitivního byste mohli přinést novému zaměstnavateli.

6. Proč chcete pracovat zrovna v naší společnost?

Na pohovor jste přišli připraveni a o dané firmě víte vlastně úplně všechno. Proto vás tato otázka v žádném případě nemůže rozhodit. Sepište si dopředu několik důvodů, proč pracovat právě u nich. Čím je společnost výjimečná. Co vás láká na té představě, že pracujete právě pro ni? Všechny své důvody můžete u pohovoru zmínit. Nepovídejte tak jen obecně o tom, co byste rádi dělali, ale řekněte to, co byste chtěli dělat právě v této firmě. Buďte konkrétní!

7. Plánujete mít děti.. Kterou politickou stranu volíte… Jakého jste vyznání...atp.

Tyto a další podobné otázky s prací zcela nesouvisí a zaměstnavatelé by je (podle zákoníku práce § 1a písm. e), § 16 (2,3), § 17, § 103 (5), § 237-247) pokládat neměli. Diskriminaci na pracovišti upravuje i tzv. Antidiskriminační zákon, který definuje co je považováno za diskriminaci a co není. To však nic nemění na tom, že podobné otázky stále visí ve vzduchu. Nenechte se jimi však rozhodit. Zkuste zaměstnavateli odpovědět také otázkou, zda-li tato otázka souvisí s vykonávanou funkcí nebo zda si opravdu myslí, že váš homosexuální vztah bude mít nějaký dopad na vaš výkon při práci. Nečiní-li vám potíže mluvit o svém soukromí, povězte to. Můžete tak třeba zjistit, že jste naladěni na stejnou notu i v osobním životě.

Další rady

  • Návrat do práce po mateřské a rodičovské
  • Zákoník práce a těhotenství
  • Jak oznámit těhotenství v práci


  • Share on Facebook
Powered by CuteNews

© 2006 - 2017 Easy-prace.cz | Mapa stránek | Na Easy práci.cz si snadno najdete nové zaměstnání. Nabídky práce můžete filtrovat podle oboru a lokality z celé České republiky. Pokud jste firma, která hledá nové zaměstnance, vložte pomocí jednoduchého inzerátu nabídku práce. Ta se bude zobrazovat pouze těm, kteří o ni mají opravdu zájem.

Práce ve městech: práce Praha | práce Brno | práce Olomouc | práce Plzeň | práce Liberec | práce České Budějovice | práce Zlín | práce Pardubice | práce Mladá boleslav | práce Kladno