7 otázek při pohovoru a tipy jak se na ně připravit

7 otázek při pohovoru a tipy jak se na ně připravit
Podařilo se vám zaujmout svým životopisem a dostali jste pozvánku na pracovní pohovor? Gratulujeme. Jednu velkou část už tedy máte za sebou, ale je třeba neusnout na vavřínech. Nezapomeňte se pořádně připravit na setkání.

Jenže nevíte, co očekávat a máte strach z otázek, které vám můžou pokládat? Když nepodceníte přípravu, můžete své obavy odložit stranou. Přinášíme vám totiž několik nejčastějších otázek a také pár tipů na to, jak se na ně co nejzodpovědněji připravit.

Mít po ruce papír a tužku se vám bude určitě hodit. Vše si tak sepíšete a budete mít alespoň jistotu, že jste na nic nezapomněli. Při přemýšlení nad odpověďmi buďte důslední a hlavně (si) nelžete. Otázky, na které se vás budou ptát, vás nemají za úkol nějak rozhodit nebo znervóznit. Zaměstavatelé však rádi vědí, na čem skutečně jsou a mnohé odpovědi jim v rozhodování mohou pomoci.

1. Můžete nám o sobě něco říct?

Jedna z prvních, startovacích otázek, kterou může váš rozhovor začít. Zapomeňte však na květnatý patnáctiminutový monolog o tom, jak jste vyrůstali na dědině, pomáhali dědečkovi na poli sbírat brambory a už v té době tušili, že byste jednou rádi pracovali v zelinářství. Zaujmout můžete v několika větách a hravě vám tak bude stačit minuta času. Zapřemýšlejte nad tím, čím jste výjimeční, co v současnosti děláte a jaké jsou vaše plány pro blízkou budoucnost. Tuhle krátkou řeč si klidně řekněte doma a nahlas, ať víte, jak u toho působíte.

2. Kde se vidíte za 5 let?

Oblíbená otázka personalistů, kteří díky ní často poznají, zda byste skutečně rádi pracovali v dané společnosti či nikoliv. A věčný problém, jak na takovou otázku odpovědět. Vaše plány se můžou měnit rychleji, než si sami přejete, přesto je však dobré se nad touto otázkou pořádně zamyslet a skutečně si uvědomit, co doopravdy chcete. V ideálním případě tyto vaše touhy souzní s firmou, do které jdete na pohovor. Pokud se vidíte někde na pláži jako freelanceři, ale ve skutečnosti jdete do obří společnosti s tím, že budete určitě pracovat přesčas, možná pro vás bude lepší, když zvážíte to, zda je pro vás tahle firma vhodná.

3. Proč bychom měli zaměstnat zrovna vás?

Obecné odpovědi o tom, že jste perfektní nebo, že potřebujete vlastně jakoukoliv práci vám v tomto případě opravdu moc nepomohou. Základním předpokladem úspěšné odpovědi na tuto otázku je perferkní znalost pozice, na kterou se hlásíte. Musíte tušit, co je náplní práce a jaké činnosti byste vykonávali. V případě, že máte zkušenosti s podobnou pozicí, nebojte se je zmínit. Určitě také shrňte své pracovní úspěchy v této oblasti a také své schopnosti řešení různých krizových situací. Uveďte i své další schopnosti a dovednosti, které s danou pozicí souvisí. Váš zahraniční pobyt nebo různé kurzy a stáže mohou také pomoci.

4. Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Pravdu a nic než pravdu. Je to sice základní poučka, ale zde platí snad dvojnásob. Neprohlašujte o sobě proto, že jste skvělým týmovým hráčem, pokud se vám nejlépe pracuje o samotě, když se můžete na zadanou práci v klidu soustředit. Vyjmenujte pár svých pozitivních vlastností a zmiňte i to, jak se projevují při vaší současné každodenní práci. Slabé stránky všichni zmiňují neradi, ale pokud budete tvrdit, že žádné nemáte, s největší pravděpodobností vám moc neuvěří. Každý z nás má nějaké slabiny. Před pohovorem nad nimi zapřemýšlejte a zkuste si říct, jak se jich můžete zbavit. Během pohovoru tak můžete ukázat, že si své menší slabé stránky uvědomujete a chcete s nimi reálně něco dělat, vyřešit tak svůj problém.

5. Proč jste skončili v minulém zaměstnání?

Nebuďte vůči svému předchozímu zaměstnavateli negativní nebo ublížení (i přesto, že váš odchod mohl být bouřlivý), může to ve výsledku vyznít tak, že nejste zcela loajálním zaměstnancem a firma do které se chcete dostat by si z tohoto důvodu mohla vybrat jiného kandidáta. Jen jasně a jednoduše vysvětlete své důvody, kvůli kterým jste odešli. Řekněte i to, co jste díky svému předchozímu zaměstnání získali za zkušenosti a můžete tak plynule navázat k tomu, co pozitivního byste mohli přinést novému zaměstnavateli.

6. Proč chcete pracovat zrovna v naší společnost?

Na pohovor jste přišli připraveni a o dané firmě víte vlastně úplně všechno. Proto vás tato otázka v žádném případě nemůže rozhodit. Sepište si dopředu několik důvodů, proč pracovat právě u nich. Čím je společnost výjimečná. Co vás láká na té představě, že pracujete právě pro ni? Všechny své důvody můžete u pohovoru zmínit. Nepovídejte tak jen obecně o tom, co byste rádi dělali, ale řekněte to, co byste chtěli dělat právě v této firmě. Buďte konkrétní!

7. Plánujete mít děti.. Kterou politickou stranu volíte… Jakého jste vyznání...atp.

Tyto a další podobné otázky s prací zcela nesouvisí a zaměstnavatelé by je (podle zákoníku práce § 1a písm. e), § 16 (2,3), § 17, § 103 (5), § 237-247) pokládat neměli. Diskriminaci na pracovišti upravuje i tzv. Antidiskriminační zákon, který definuje co je považováno za diskriminaci a co není. To však nic nemění na tom, že podobné otázky stále visí ve vzduchu. Nenechte se jimi však rozhodit. Zkuste zaměstnavateli odpovědět také otázkou, zda-li tato otázka souvisí s vykonávanou funkcí nebo zda si opravdu myslí, že váš homosexuální vztah bude mít nějaký dopad na vaš výkon při práci. Nečiní-li vám potíže mluvit o svém soukromí, povězte to. Můžete tak třeba zjistit, že jste naladěni na stejnou notu i v osobním životě.

Další rady

Jak najít nové kolegy

Odchází vám kolega nebo prostě jen máte mnohem víc práce a tak hledáte nového parťáka? Někoho, kdo bude sdílet vaše firemní hodnoty a kdo nebude brát práci jen jako místo, kde jednou za čas něco udělá a dostane peníze, ale jako jedno z míst, kam chodí rád, protože svými činy zde pomáhá dalším lidem? Víte, jak někoho takového poznat? Za chvíli budete mít jasno!

Jak oznámit těhotenství v práci

Ty dva proužky na těhotenském testu vám potvrdil i váš gynekolog a je tedy nad slunce jasné, že za pár měsíců vás doma bude o jednoho víc. Nejen partner, ale i vaši blízcí příbuzní již vše ví, vy ale stále netušíte, jak tuto novinku oznámit svému zaměstnavateli. Nemějte žádný strach, v následujícím článku se dozvíte jak na to.

Zákoník práce a těhotenství

První opojení z radostné zprávy už je za vámi a začínáte přemýšlet, jak to bude s prací? Vyhodí vás zaměstnavatel? Jak na tom budete s penězi? Jaké přídavky dostanete? Budete si moci přivydělat? Na tyto i další otázky vám zodpoví náš článek.