Zákon o bezpečnosti při práci

Zákon o bezpečnosti při práci
Zákony nejsou pro legraci. Jsou tu od toho, abychom alespoň částečně v našich životech udrželi nějaký řád. Zákon číslo 262/2006 Sb., neboli Zákoník práce, upravuje všechny možné skutečnosti, s kterými se můžeme setkat na pracovišti. Jeho 5. část podrobněji specifikuje problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V zájmu zachování našeho zdraví a života bychom se jím měli řídit všichni bez rozdílů, jak zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé.

Zaměstnavatel:

- zajistěte svým zaměstnancům bezpečné a zdraví neohrožující prostředí (pokud to nejde jinak, minimalizujte alespoň všechny negativní účinky!)

- seznamte zaměstnance se všemi možnými riziky a poskytněte jim dostatečné školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

- poskytněte svým zaměstnancům ochranné pracovní prostředky, nezbytné pro výkon jejich povolání (oblečení, obuv, dezinfekční prostředky aj.)

- zajistěte zákaz kouření na pracovišti.

- veďte evidenci všech úrazů, které se na pracovišti stanou, včetně těch drobných a na první pohled banálních.

- Zajímejte se o pracovní prostředí svých zaměstnanců a dbejte na to, aby bylo vždy bezpečné a zdravotně nezávadné.

Zaměstnanec:

- dodržujte pokyny zaměstnavatele a používejte vždy stanovené postupy a dané pracovní pomůcky.

starejte se o bezpečnost na pracovišti, jakoukoliv závadu ihned nahlašte zaměstnavateli.

- nepožívejte alkoholické nápoje, další návykové látky a na pracovišti také nekuřte!

jakýkoliv pracovní úraz ihned ohlašte, bez ohledu na to, jak moc banální se vám zdá.

- zadanou činnost, která dle vašeho mínění může ohrozit vás nebo někoho dalšího, můžete odmítnout.

- pečujte o své pracovní prostředí tak, aby bylo stále čisté, bezpečné a taktéž minimalizujte rizika úrazu.

Nejen pátou část o bezpečnosti práce, ale také celý zákoník práce si můžete přečíst na webových stránkách projektu Zákony pro lidi Zákony pro lidi nebo na zakonik-prace.cz.

Další rady

Jak najít nové kolegy

Odchází vám kolega nebo prostě jen máte mnohem víc práce a tak hledáte nového parťáka? Někoho, kdo bude sdílet vaše firemní hodnoty a kdo nebude brát práci jen jako místo, kde jednou za čas něco udělá a dostane peníze, ale jako jedno z míst, kam chodí rád, protože svými činy zde pomáhá dalším lidem? Víte, jak někoho takového poznat? Za chvíli budete mít jasno!

Jak oznámit těhotenství v práci

Ty dva proužky na těhotenském testu vám potvrdil i váš gynekolog a je tedy nad slunce jasné, že za pár měsíců vás doma bude o jednoho víc. Nejen partner, ale i vaši blízcí příbuzní již vše ví, vy ale stále netušíte, jak tuto novinku oznámit svému zaměstnavateli. Nemějte žádný strach, v následujícím článku se dozvíte jak na to.

Zákoník práce a těhotenství

První opojení z radostné zprávy už je za vámi a začínáte přemýšlet, jak to bude s prací? Vyhodí vás zaměstnavatel? Jak na tom budete s penězi? Jaké přídavky dostanete? Budete si moci přivydělat? Na tyto i další otázky vám zodpoví náš článek.