Jak probíhá přijímací pohovor

Jak probíhá přijímací pohovor
Chystáte se na svůj první pracovní pohovor a jste nervózní z toho, že vůbec netušíte, co můžete očekávat? Nemějte strach, projdeme si s vámi vše krok za krokem a díky důkladné přípravě určitě uspějete.


  • Příchod - na začátku budete uvedeni do místnosti, ve které bude probíhat pohovor. První setkání se zaměstnavatelem (počítejte s tím, že pohovor s vámi může vést více než 1 člověk), seznámení se a kráké uvítání.

  • Úvod - zaměstnavatel vás přivítá a v krátkosti shrne důvody a smysl vašeho setkání.

  • Otázky - životopis již zaměstnavatel četl, ale velmi rád uslyší rekapitulaci přímo od vás. Určitě jej bude zajímat i to, proč vlastně chcete pracovat přímo pro jeho firmu. Na tuhle a další otázky, které můžete očekávat, se důkladně připravte. Vše jsme pro vás sepsali přímo do článku 7 otázek při pohovoru a tipy jak se na ně připravit.

  • Informace o pracovní pozici - zaměstnavatel vám poví, jaké povinnosti bude mít zaměstnanec na příslušném pracovním místě. Jaké znalosti a zkušenosti jsou po něm vyžadovány a podobně.

  • Vaše dotazy - můžete se zaměstnavatele zeptat na vše, co vás zajímá, co vám ještě nestihl říci. Třeba to, jak bude vypadat váš běžný pracovní den nebo jestli po nástupu do práce budete procházet nějakým speciálním zaškolením.

  • Další pokyny - zaměstnavatele bude samozřejmě zajímat termín, kdy budete případně moci nastoupit. Pravděpodobně nejste jediní, kteří se výběrového řízení účastní, proto se můžete zeptat (pokud se k tomu zaměstnavatel nevyjádří sám), co bude následovat. Zda se vám ozvou sami nebo jestli si kvůli výsledku máte raději zavolat.

  • Rozloučení - nezapomeňte poděkovat za příležitost a odcházejte s úsměvem na tváři.


    Účelem přijímacího pohovoru není kandidáty rozložit ani znervóznit. Zaměstnavatelé jen potřebují vědět, zda jste opravdu tím nejvhodnějším kandidátem na požadovanou pozici. Proto vystupujte mile a klidně a pohovor berte jako setkání dvou lidí, kteří si pouze povídají o práci. Několik tipů, jak toto setkání nepodcenit najdete v článku jak se připravit na pracovní pohovor.

Další rady

Jak najít nové kolegy

Odchází vám kolega nebo prostě jen máte mnohem víc práce a tak hledáte nového parťáka? Někoho, kdo bude sdílet vaše firemní hodnoty a kdo nebude brát práci jen jako místo, kde jednou za čas něco udělá a dostane peníze, ale jako jedno z míst, kam chodí rád, protože svými činy zde pomáhá dalším lidem? Víte, jak někoho takového poznat? Za chvíli budete mít jasno!

Jak oznámit těhotenství v práci

Ty dva proužky na těhotenském testu vám potvrdil i váš gynekolog a je tedy nad slunce jasné, že za pár měsíců vás doma bude o jednoho víc. Nejen partner, ale i vaši blízcí příbuzní již vše ví, vy ale stále netušíte, jak tuto novinku oznámit svému zaměstnavateli. Nemějte žádný strach, v následujícím článku se dozvíte jak na to.

Zákoník práce a těhotenství

První opojení z radostné zprávy už je za vámi a začínáte přemýšlet, jak to bude s prací? Vyhodí vás zaměstnavatel? Jak na tom budete s penězi? Jaké přídavky dostanete? Budete si moci přivydělat? Na tyto i další otázky vám zodpoví náš článek.