Na co si dát pozor u DPP

Na co si dát pozor u DPP
Dostali jste pracovní nabídku, ale zaměstnavatel s vámi chce uzavřít pouze dohodu o provedení práce? Víte, na co si musíte dát pozor a na co nesmíte při jejím podpisu zapomenout? Vycházíme z předpisu předpisu č. 262/2006 Sb., který všechno kolem tohoto tématu upravuje.

  • 300 hodin - to je počet hodin, kolik můžete maximálně odpracovat během jednoho kalendářního roku na dohodu o pracovní činnosti u jednoho zaměstavatele. A nezáleží na tom, zda budete mít dohody 3 nebo rovnou 5.

  • zdravotní a sociální pojištění - pokud je vaše odměna nižší než 10 000 Kč měsíčně, zaměstnavatel za vás nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění. V opačném případě, kdy si na DPP vyděláváte více než 10 000 Kč za měsíc však již zaměstnavatel tato pojištění platí stejně jako při běžném pracovním poměru, řešeném pracovní smlouvou.

  • cestovní náklady - místo vašeho výkonu práce je od bydliště značně vzdálené? Nebo máte několikrát do měsíce služební cesty do jiného města/státu atp? Pokud si se zaměstnavatelem proplácení cest nedomluvíte již na začátku, ve smlouvě, může se stát, že si všechny cesty budete hradit sami. O stejný postup - tedy vyřešit vše předem smluvně, půjde i v případě stravného.

  • písemně! - dohoda o provedení práce musí být sepsána. V jiném případě je neplatná. Také je důležité uvést, co zaměstnavec bude vykonávat, co přesně bude jeho úkolem a na jak dlouhou dobu se smlouva uzavírá.

    Smlouvu a podmínky práce se opravdu podepisujte v každém případě. I kdyby šlo o vašeho dobrého známého, který vám za minimum práce naslibuje velké peníze. Jistota je jistota a je jednodušší vyřešit všechny formality předem, než zpětně řešit případné problémy.
  • Další rady

    Jak najít nové kolegy

    Odchází vám kolega nebo prostě jen máte mnohem víc práce a tak hledáte nového parťáka? Někoho, kdo bude sdílet vaše firemní hodnoty a kdo nebude brát práci jen jako místo, kde jednou za čas něco udělá a dostane peníze, ale jako jedno z míst, kam chodí rád, protože svými činy zde pomáhá dalším lidem? Víte, jak někoho takového poznat? Za chvíli budete mít jasno!

    Jak oznámit těhotenství v práci

    Ty dva proužky na těhotenském testu vám potvrdil i váš gynekolog a je tedy nad slunce jasné, že za pár měsíců vás doma bude o jednoho víc. Nejen partner, ale i vaši blízcí příbuzní již vše ví, vy ale stále netušíte, jak tuto novinku oznámit svému zaměstnavateli. Nemějte žádný strach, v následujícím článku se dozvíte jak na to.

    Zákoník práce a těhotenství

    První opojení z radostné zprávy už je za vámi a začínáte přemýšlet, jak to bude s prací? Vyhodí vás zaměstnavatel? Jak na tom budete s penězi? Jaké přídavky dostanete? Budete si moci přivydělat? Na tyto i další otázky vám zodpoví náš článek.